O nas

Żeby oddać najpełniej charakter posokowca zacytuję słowa wypowiedziane w komentarzu do filmu POSOKOWCE wypowiedziane przez Pana Jana Kierznowskiego

Posokowiec prastara rasa psów myśliwskich – pochodzenie ich sięga do początków naszej ery kiedy to Celtowie namiętni łowcy do wytropienia zwierzyny używali ciężkich psów tropiących o wybitnym węchu – przodków dzisiejszych posokowców. Wy wszyscy którzy zdecydowaliście się na sprawienie sobie i wychowanie posokowca, wejście w grono myśliwych polujących na grubą zwierzynę miejcie stale na uwadze słowa Pana Bergiena:

Do prowadzenia posokowca trzeba mieć ZAMIŁOWANIE i jeszcze raz ZAMIŁOWANIE !!! Ten kto nie ma zamiaru poświęcić swych sił a nawet zdrowia, kto z miłości do sprawy nie ma zamiaru ofiarować nawet snu, ten niech nie bierze do rąk długiego otoka. Ten natomiast kto jest zainteresowany tropieniem zranionego zwierza, kto nie szczędzi swych sił i nie obawia się o utratę zdrowia, goniąc po stromych zboczach w górę i w dół, podąża za niestrudzonym psem dlatego, że dojście zwierzyny uważa za swój obowiązek i z zapałem dąży do jego spełnienia, u kogo budzi się prainstynkt łowiecki, kto podąża przez knieje z krótką strzelbą do zatrzymanego w gęstwinach jelenia, ten kto jest zachwycony głosem swego wiernego psa oszczekującego zwierza, tylko ten może prowadzić tak szlachetną rasę !!!

W hodowli posokowców priorytetem jest, zarówno dla mnie jak i mojego osobistego Myśliweczka, użytkowość bawarów. Wybierając przyszłych ojców rodzących się w hodowli szczeniąt nie ma dla mnie znaczenia, jakie tytuły posiada reproduktor. Może być posiadaczem wszystkich możliwych do zdobycia championatów, jeśli nie jest psem użytkowym sprawdzonym w łowisku to jako reproduktor nie ma dla mnie wartości. Poza użytkowością ważne jest to czy pies jest osobnikiem zdrowym nie dającym u potomstwa wad genetycznych no i oczywiście doskonały eksterier, to walor ważny, ale w tej wymienionej przeze mnie kolejności. Zależy nam obojgu na tym, by na świat w naszej hodowli przychodziły szczenięta, które w przyszłości będą doskonałymi towarzyszami łowów i pomocnikami myśliwych.

Każde rodzące się w hodowli szczenię od narodzin do dnia gdy opuszcza nasz dom jest traktowane indywidualnie. Szczenięta zanim opuszczą swoje gniazdo są dwukrotnie zaszczepione i co najmniej trzy krotnie odrobaczone. Sprawdzamy ich reakcje na strzały i zachowanie przy martwej zwierzynie, zwykle czarnej. Dla nas hodowla psów nie jest źródłem naszego utrzymania lecz naszą życiową pasją.

 

Nasza hodowla nie ma charakteru komercyjnego !!!

 

W roku odchowujemy tylko jeden miot pomimo tego, że obecnie w hodowli są trzy suki hodowlane. Nie planujemy więcej niż trzech miotów u każdej z nich, każda ciąża i odchowywanie szczeniąt dla matki malców jest ogromnym wysiłkiem dlatego zanim po raz kolejny będziemy się starać o potomstwo u każdej z nich, musimy mieć pewność, że jest w doskonałej kondycji.

Hodujemy psy przede wszystkim dla myśliwych oraz pasjonatów tej rasy, którzy wykorzystują doskonałe nosy posokowców do innych rodzajów pracy węchowej takich jak: DiabDog, mantrailing !